Miercuri, 1 Mai 2024

Parohia „Nașterea Maicii Domnului” Lunca Cetățuii 1 a organizat în zilele trecute, cu sprijinul Departamentului pentru tineret al Arhiepiscopiei Iașilor, un training dedicat tinerilor din parohii. La întâlnire au participat și tineri din Parohia Lunca Cetățuii 3.

În prima zi, după rugăciunea de început, tinerii au participat la Atelierul de comunicare. Cu ajutorul voluntarilor, ei au reușit să învețe anumite tehnici și principii pe care le pot folosi în viața de zi cu zi. Au aflat răspunsuri la întrebări precum: „Ce este comunicarea?”, „În ce consta o comunicare eficientă?”, „Cum poți deveni un bun ascultător?”, „Comunicarea online, cum putem să o folosim eficient?”.

Marți a avut loc cea de a doua parte a atelierului având ca temă lucru în echipă. După ce am făcut o scurtă recapitulare la bazele teoretice Din ziua precedentă, legate de comunicare, copiii împreună cu voluntarii au descoperit „Ce deosebește un grup de o echipă”. Descoperind rolurile existente într-o echipă, participanții au făcut diverse jocuri precum: „Cea mai înaltă clădire” sau „Pătratele cooperante”. Ziua s-a terminat cu activitatea intitulată „Turul Galeriei - Sunt tânăr și vreau să mă implic”, prin care au învățat cum să pună bazele unui proiect și care sunt etapele spre realizarea acestuia. S-au arătat foarte creativi, au propus multe activități ce au fost repartizate pe patru domenii: Domeniul cultural-educativ, Domeniul liturgic, Domeniul sportiv-recreativ și Domeniul comunitar. Dintre toate ideile propuse, ei au ales două pe care va trebui să le implementeze în această vară în parohia lor. După poza de grup de la final și alte câteva joculețe tinerii s-au despărțit de voluntari fiind încântați de aceste două zile petrecute împreună. (Maria Argianu, voluntar în cadrul Departamentului pentru tineret al Arhiepiscopiei Iașilor)