Miercuri, 11 Iulie 2012

Arhiereasca binecuvântare pentru candidaţii din Arhiepiscopia Iaşilor care doresc să se înscrie la cursurile Școlii Doctorale ale Facultății de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” din Iaşi se va acorda în zilele de 15,16, 19,20 septembrie 2011, în intervalul orar 0900 - 1200.

Obţinerea arhiereştii binecuvântări se va face personal, în baza unei cereri adresate în acest sens Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, şi a recomandării de la preotul paroh. Preoţii vor prezenta recomandare de la protopopiatul de care aparţin, monahii de la stareţul mănăstirii în care vieţuiesc, iar stareţii de la exarhul locului. Monahii şi monahiile vor avea şi avizul exarhului.

După înregistrarea cererii la Secretariatul Centrului eparhial Iaşi, candidaţii se vor prezenta la biroul Sectorului Învățământ, din Clădirea administrativă a Centrului eparhial Iaşi.