Marţi, 6 Octombrie 2015

Mitropolia Moldovei şi Bucovinei

Arhiepiscopia Iașilor

SĂRBĂTOAREA SFINTEI PARASCHEVA (Iași, 2015)

- comunicat de presă -

Ziua de 14 octombrie reprezintă pentru Iași și pentru întreaga Ortodoxie românească o sărbătoare a bucuriei duhovnicești, a credinței vii și mărturisitoare și o dovadă a dragostei poporului român pentru sfinții și Biserica lui Dumnezeu. Credința, nădejdea și răbdarea mulțimii mari de pelerini, veniți din toate colțurile țării dar și din afara granițelor ei, ca să o cinstească pe sfânta ocrotitoare a Moldovei – toate acestea sunt adevărate lecții de viață și surse de inspirație pentru viața creștinului de azi.

Anul acesta, pelerinii care vor veni să se închine la moaştele Sfintei Cuvioase Parascheva vor putea să cinstească, începând cu 10 octombrie a.c., şi moaştele Sfintei Mironosițe și Întocmai cu Apostolii, Maria Magdalena (puse într-o raclă ce conține și un fragment din lemnul Sfintei Cruci), aduse de la Mănăstirea „Simonos Petras” din Sfântul Munte Athos. Precizăm că un fragment din lemnul Sfintei Cruci a mai fost adus la Iași, la Sărbătoarea Sfintei Cuvioase Parascheva, în anul 2004. Pe data de 11 octombrie a.c, vor fi aduse de la București la Catedrala Mitropolitană din Iași, cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, spre închinare, și moaştele Sfântului Ioan Gură de Aur. Menționăm că Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a declarat anul 2015 An comemorativ al Sfântului Ioan Gură de Aur şi al marilor păstori de suflete din eparhii”.

În data de 14 octombrie 2015, slujba Sfintei Liturghii va fi oficiată pe un podium amplasat pe Bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt, situat în dreptul altarului Catedralei Mitropolitane.

La evenimentele organizate în perioada 9-14 octombrie 2015, jurnaliștii vor avea acces pe baza acreditărilor de presă, emise la cerere de către Arhiepiscopia Iașilor. Pentru primirea acreditării la hramul Sfintei Cuvioase Parascheva, jurnaliştii vor completa un  formular pe care trebuie să îl trimită scanat, însoțit de o fotografie tip legitimație (format .jpg), prin e-mail la adresa presa@mmb.ro până vineri, 9 octombrie 2015 (ora 11.00). Acreditarea, împreună cu dosarul de presă vor putea fi ridicate de la Biroul de Presă al Arhiepiscopiei Iaşilor (în incinta Mănăstirii Golia, Str. Cuza Vodă nr. 51), vineri 9 octombrie 2015, între orele 13.00 și 17.00, pe baza numărului de acreditare primit prin email. Unele informații din dosarul de presă se vor regăsi în format electronic și pe www.doxologia.ro şi www.iasi.mmb.ro. Precizăm că, fără acreditare, nici o persoană nu va avea acces în spațiile special amenajate pentru reprezentanții presei.

Vă oferim, ataşat acestui comunicat, programul detaliat al evenimentelor prilejuite de sărbătoarea dedicată Sfintei Cuvioase Parascheva, informații despre Sfânta Mironosiță și Întocmai cu Apostolii, Maria Magdalena, precum și formularul de acreditare.

Vă rugăm să urmăriți, în această perioadă, secțiunea specială dedicată hramului Sf. Parascheva de pe portalul www.doxologia.ro, unde vor fi postate informații utile despre evenimentele desfășurate în intervalul 9-14 octombrie (inclusiv eventuale modificări de program).

Biroul de Presă al Arhiepiscopiei Iașilor